Jak dbać o kota latem?

Wielu właścicieli błędnie zakłada, że kot jest w stanie poradzić sobie w każdych warunkach. A przecież udomowione zwierzę nie jest tak przystosowane, jak typowy „dachowiec”. Wymaga znacznie większej uwagi, pielęgnacji i opieki.

Dzisiaj pragniemy podjąć temat opieki psa w okresie letnim. Wysokie temperatury i wilgotność powietrza mogą być dla naszego pupila poważnym zagrożeniem. Zobacz o co musisz zadbać, aby Twój kot dobrze zniósł lato.

Odpowiednie nawodnienie kota
Upały w Polsce są coraz większe. Nikogo już nie zaskakuje temperatura powietrza powyżej 30o C. I choć, radujemy się świetną pogodą, to nie możemy zapominać, że tolerancja na upały u kotów jest znacznie mniejsza. Z tego też względu należy bezwzględnie zadbać o prawidłowe nawodnienie kota.

Wydawać by się mogło, że nawodnienie to proces banalny. Nic bardziej mylnego! Koty, pozyskują wodę w organizmie z pokarmu, dlatego też w okresie letnim kluczowe jest to, aby nasz pupil otrzymywał jedzenie częściej. Dzięki temu, zapasy wody będą uzupełniane na bieżąco. Rzecz jasna, trzeba pamiętać by całkowity bilans wartości odżywczych nie został naruszony.

Jeśli Twój kot w lecie nie chce pić, możesz podać mu wodę smakową (specjalną dla kota) lub uatrakcyjnić mu proces pojenia – fontanną lub inną wodną zabawką.

Odpowiednia pielęgnacja kociej sierści
Futerko kota może być jego prawdziwym utrapieniem. I choć, mruczki zrzucają z siebie mnóstwo sierści w okresie letnim, to nadal wentylacja skóry jest mocno utrudniona.

Kot usuwa sierść ze swojego grzbietu poprzez wylizywanie. Przez to lwia część owłosienia trafia do jego żołądka. Może to powodować dyskomfort trawienny i inne nieprzyjemne objawy. Z tego też względu, aby wspomóc wymianę sierści powinniśmy zagwarantować pupilowi zabiegi wyczesywania.

Proces ten może być niezbyt przychylnie traktowany przez naszego zwierzaka. Z tego też względu, zaleca się przyzwyczajać naszego przyjaciela do takich zabiegów już w wieku kilku tygodni.

Jak zapobiegać udarowi/przegrzaniu kota?
Udar cieplny to przypadłość, której konsekwencje mogą być naprawdę poważne. Objawia się poprzez przyśpieszony oddech, osowienie, głośne pomiaukiwanie, wymioty, biegunkę oraz pobudzenie lub otępienie.

Do udaru dochodzi na skutek zbyt wysokich temperatur, dlatego też warto zadbać o to, by kot – nawet jeśli lubi to robić – nie wygrzewał się na słońcu. Na udar, szczególnie narażone są koty starsze.

Jak reagować gdy pies jest przegrzany?
W momencie kiedy zdiagnozujemy u kota przegrzanie, należy natychmiastowo reagować. Wizyta u weterynarza jest priorytetowa, ale do tego czasu należy zadbać o wychłodzenie ciała, a mianowicie:

  • Obłożenie kota zwilżonym ręcznikiem temperaturą pokojową (zbyt zimna woda może doprowadzić do niepożądanych reakcji)
  • Zwilżenie kociego nosa (należy nanieść kilka kropelek letniej wody)

Właściwe leczenie podejmuje weterynarz. Zazwyczaj opiera się na podaniu kroplówki i zbiciu temperatury.

Należy mieć jednak na uwadze, że konsekwencje udaru cieplnego mogą objawiać się dopiero po kilku tygodniach. Często mają nieodwracalny charakter.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *