Jak dbać o kota?

Kot to zwierzę, które doskonale radzi sobie bez człowieka. Nie mniej jednak, jeśli chcemy, aby nasz kociak był szczęśliwy, zadbany i zdrowy – musimy o niego odpowiednio dbać. Dzisiaj pragniemy przedstawić dziesięć wskazówek: jak dbać o kota?

Po pierwsze: pielęgnacja uszu u kota
Kot to zwierzę, które samo się myje i oczyszcza. Nie mniej jednak, niektóre miejsca są dla niego po prostu nieosiągalne. Do takich należą między innymi uszy czworonoga, które trzeba regularnie czyścić i kontrolować.

Zwykle są dobrze wentylowane. Nie mniej jednak – zbyt rzadkie czyszczenie może doprowadzić do stanu zapalnego, czego objawem jest nieprzyjemny zapach.

Po drugie: kontrola uzębienia kota
Choroby zębów i dziąseł u kota to przypadłości występujące bardzo często. Objawiają się zaczerwienieniem i brakiem apetytu. Najczęściej, kłopoty tego typu dotyczą kotów, które karmione są suchą, twardą karmą.

Po trzecie: obcinaj pazury kota
Kot, który lwią część czasu spędza w domu – nie jest w stanie spiłować swoich pazurów. Wówczas to, zadaniem właściciela jest ich obcięcie. Zabieg ten jest bezbolesny dla kota. Można go wykonać samemu lub u weterynarza (koszt 10-15 złotych).

W przypadku kotów poruszających się po powierzchniach asfaltowo-betonowych zwykle nie jest to konieczne.

Po czwarte: dbaj o sierść kota
Sierść kota rzadko kiedy jest tak problemowa jak ma to miejsce u psów, ale… niekiedy może dochodzić do różnych stanów chorobowych, tj.:

  • Wyłysień
  • Łupieżu
  • Suchości/braku blasku

Wówczas to, należy skontaktować się z weterynarzem – celem diagnozy przyczyny problemu i podjęcia właściwego leczenia. Zazwyczaj defekty tego typu wywołane są: nieprawidłową dietą, złym doborem kosmetyków oraz alergią.

Po piąte: regularna kontrola kału kota
Wszelkie problemy trawienne objawiają się w pierwszej kolejności w kale naszego kota. I choć jest to bardzo nieprzyjemne – to zbierając kocie odchody lub opróżniając kuwetę – warto się temu przyglądać. Wszelkie nieprawidłowości – konsultować ze specjalistą. Mogą być bowiem objawem innych jednostek chorobowych.

Po szóste: kontrola oczu czworonoga
Koty potrafią dbać o czystość swojego ciała. Nie mniej jednak, niektóre części ciała – wymagają kontroli człowieka. Dotyczy to między innymi oczu, które bardzo często są zanieczyszczone, zakurzone i załzawione.

Przykładny właściciel powinien przemywać oczy czworonoga codziennie. Pozwoli to uniknąć rozwoju stanu zapalnego i infekcji.

Po siódme: kontrola apetytu
Jedną z podstawowych objawów dolegliwości wewnętrznych jest brak apetytu. Musimy zatem wiedzieć ile i kiedy je nasz kot. Dla efektywniejszej pracy układu trawiennego naszego pupila powinniśmy zadbać o to, aby jedzenie podawane było o stałych porach. Co więcej, jeśli nasz pupil nie skonsumuje posiłku w ciągu 15 minut powinniśmy opróżniać miskę. Dzięki temu, jego metabolizm będzie pracował systematycznie (po kilku dniach zrozumie, że musi opróżnić miskę, bo ta zostanie zabrana).

Po ósme: kontrola ilości wypijanej wody
Ilość wypijanej wody przez kota świadczy o jego ogólnej kondycji. Warto zweryfikować ile kot wypija wody gdy jest zdrowy. Pozwoli nam to szybko zdiagnozować ewentualne problemy w przyszłości.

Po dziewiąte: regularne badania
Krew, kał, mocz – takie badania warto przeprowadzać kotom cyklicznie (raz na pół roku). Dzięki temu, w przypadku jakichkolwiek nieprawidłowości możemy zareagować natychmiastowo.

Po dziesiąte: odpowiednia dawka rozrywki
Kot uważany jest za samotnika, który „chodzi własnymi ścieżkami”. Nie mniej jednak, zadbanie o odpowiednią dawkę rozrywki jest jak najbardziej wskazane. Wszakże, niektóre koty – wręcz dopominają się o uwagę, zabawy, drapanie czy przytulanie.

Mamy nadzieję, że powyższe rady zostaną zastosowane i przez Ciebie. Z całą pewnością pozytywnie odbije się to na kondycji Twojego pupila – zarówno fizycznej, jak i psychicznej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *