Kot i pies pod jednym dachem

Polacy kochają zwierzęta. Według raportów, w 60% domostw znajduje się choć jedno zwierzę. Zdecydowanie najczęściej wybieranym zwierzętami są psy i koty. W wielu domach znaleźć można przedstawicieli obu tych gatunków.

Jak pies z kotem”, czyli kilka słów o relacjach kota z psem
Utarło się, że pies i kot to gatunki, które siebie nie znoszą. Czy jest to prawdą? Czy kot z psem pod jednym dachem muszą tworzyć nieszczęśliwy związek? Oczywiście, że nie!

W wielu przypadkach kot i pies to NAJLEPSI PRZYJACIELE.
Dlaczego zatem niektóre zwierzaki nie potrafią się dogadać? Wszystko to jest wynikiem nieporozumień wywołanych przez różnice w mowie ciała. Tak naprawdę kot i pies – po prostu nie rozumieją wysyłanych przez siebie sygnałów.

Szczególnie dobrze obrazuje to pobudzony ogon:

  • W przypadku psa oznacza: zadowolenie, radość, chęć do zabawy, pobudzenie.
  • W przypadku kota oznacza: niezadowolenie, brak chęci do zabawy.

Tak naprawdę, kot z psem potrafi porozumiewać się tylko i wyłącznie werbalnie: tj. warcząc. W przypadku obu gatunków – takie zachowanie oznacza to samo. Jeśli jednak chodzi o mowę ciała to różnice są znacznie poważniejsze.

Dlaczego zatem niektóre osobniki potrafią się dogadać?
Wynika to przede wszystkim z ich doświadczenia, tolerancji i momentu w którym się poznali. Wszak, zdecydowanie łatwiej jest oswoić zwierzęta w młodym wieku. Z kolei wprowadzenie do domu w którym zamieszkuje dorosły kot/pies – innego zwierzaka zwykle jest bardzo trudne. Nie mniej jednak – jak przekonują eksperci – jak najbardziej możliwe.

Kot/Pies wprowadzany do nowego domu – co robić?
Pierwszym krokiem jest przede wszystkim zrozumienie reakcji zwierząt. Ich niezadowolenie powinno zostać od razu zaakceptowane. Nie możemy wymagać, aby pies i kot dogadali się natychmiastowo. Na to bardzo często potrzeba sporo czasu.

Nie mniej jednak, w skrajnych przypadkach – gdy pies jest prawdziwym łowcą, a kot nie pozostaje dłużny – należy ocenić, czy na pewno jest to dobry ruch. Nie każdego zwierzaka można przekonać do nowego domownika. Istotne jest zatem to, aby przed finalną decyzją – zweryfikować, czy nasz zwierzak zaakceptuje nowego domownika.

Niezadowolony pies/kot – dlaczego warto powiedzieć „nie” nowemu domownikowi?
Jeśli widzisz, że reakcje zwierząt są niezbyt przyjazne, to warto po prostu zrezygnować z zakupu/adopcji innego zwierzaka. Wszak, przez Twoją decyzję możesz unieszczęśliwić: psa, kota oraz siebie.

Owszem, w niektórych przypadkach pies/kot po czasie zaczyna być bardziej tolerancyjny. Nie oznacza to jednak, że jest szczęśliwy.

Zdecydowanie rozsądniejszą i bezpieczniejszą opcją jest adopcja/zakup osobnika tego samego gatunku. Oczywiście i w tym przypadku trzeba być ostrożnym i mówiąc kolokwialnie – sprawdzić grunt.

Kot i pies – dwa odrębne charaktery
Kot i pies – mimo wielu podobieństw (sposób żywienia, środowisko naturalne, pełne udomowienie) są tak naprawdę swoimi przeciwieństwami. Niestety… te nie przyciągają się tak jak ma to miejsce w przypadku ludzi.

Kot – typowy samotnik, który „chodzi własnymi ścieżkami” i pies – stworzenie rodzinne, uwielbiające pieszczoty, drapanie i bycie w centrum uwagi. Czy te gatunki mogą się dogadać? Jakie macie doświadczenia w tej kwestii? Zapraszamy do dyskusji w komentarzach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *