Nauka czystości kota

Koty to zwierzęta pojętne. Z reguły bardzo szybko się uczą, ale bywają uparte. Dzisiaj pragniemy przedstawić proces nauki czystości kota.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak nauczyć kota korzystać z kuwety?
  • Jak nauczyć kota załatwiania się na dworze?

Kot – zwierzę pojętne, ale…
Powiedzenie, że „kot chodzi własnymi ścieżkami” nie wzięło się znikąd. To zwierzęta, które z reguły są samotnikami. Ich kontakty z właścicielem są mocno ograniczone. Oczywiście, koty uwielbiają być pieszczone, drapane i zabawiane. Nie mniej jednak – kiedy coś im się nie spodoba, to odwracają się i idą we własną stronę. Z tego też względu, nauka czystości kota musi przebiegać na jego warunkach. W przeciwnym wypadku – może być mało efektywna.

Nauka korzystania z kuwety
Absolutnie kluczowym jest to, aby proces nauki rozpocząć już w wieku kilku tygodni. Kot, musi bowiem od samego początku rozumieć czego od niego wymagamy.

W pierwszej kolejności należy ustawić kuwetę w docelowym miejscu. Warto zadbać o to, by znajdowała się ona w cichym, spokojnym pomieszczeniu. Doskonale sprawdzi się łazienka.

Następnie, trzeba zachęcić kota do pojawienia się w kuwecie, by mógł zrozumieć, że jest to miejsce idealne dla załatwiania potrzeb fizjologicznych. Nie należy jednak go tam wkładać, czy przytrzymywać, gdyż może to go mocno zniechęcić. Zdecydowanie rozsądniej jest sprowadzić go tam zabawką i/lub przysmakiem.

Kiedy już kot zaakceptuje „nowe środowisko”, możemy przystąpić do właściwego procesu nauki, tj.:

  1. Obserwować kota kiedy się załatwia i jakie wysyła sygnały.
  2. Wkładać kota do kuwety po: posiłku, przebudzeniu i zabawie.
  3. Za każdym razem gdy załatwi się w wyznaczonym miejscu należy nagradzać kota zabawą, pochwałą i smaczkiem.

Kot bardzo szybko zrozumie, że załatwianie się w odpowiednim miejscu jest po prostu „opłacalne”. Początkowo jednak mogą pojawiać się „wpadki”. Nie należy jednak stosować żadnych kar, gdyż reakcja kota będzie odwrotna od oczekiwanej.

TIP: Jeśli kot przez długi okres czasu nie potrafi zrozumieć do czego przeznaczona jest kuweta, należy zebrać kał i umieścić go w kuwecie.

Nauka załatwiania się na dworze
Jeśli chcemy, aby nasz kot załatwiał się tylko i wyłącznie na dworze, musimy wykonać podobny proces. Z tą jednak różnicą, że:

  1. Kot musi być znacznie częściej wyprowadzany/wypuszczany.
  2. Kot musi mieć możliwość swobodnego wyjścia na zewnątrz.

Nie karz kota za brak posłuszeństwa.
Wielu właścicieli kotów nie wykazuje się zbyt dużą cierpliwością i wyrozumiałością. Kary cielesne, krzyk czy inne formy okazywania niezadowolenia – są całkowicie nieskuteczne. Mało tego, nie dość, że nie dają żadnych efektów, to na dodatek – mogą wywoływać stres i doprowadzić do błędnego skojarzenia przez kota.

Pamiętaj: stosuj tylko metody pozytywne, tj. nagradzaj za prawidłowe zachowanie. Tylko w taki sposób możesz wypracować posłuszeństwo u swojego kota.

Jak długo trwa nauka czystości kota?
Wszystko zależy od konkretnego osobnika. Niekiedy, koty opanowują załatwianie się w wyznaczanym miejscu nawet w kilka dnia. Czasem jednak, proces nauki trwać może nawet kilka tygodni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *